Kayar Raf Sistemleri

KAYAR RAF SİSTEMLERİ

Paletli ve kutu kayar rafları olmak üzere iki çeşittir. Ürünler belli bir eğim verilmiş makara kanalları üzerinde boşaltma yönüne doğru kendiliğinden kaymaktadır. Otomatik ve hızlı malzeme akışı entegrasyonuna imkan sağlamaktadır. Ayrıca stok ömrü kısa olan ürünlerin istiflenmesi için uygun bir sistemdir. Farklı ebat ve ağırlıktaki paletler ve kutular(koliler) için farklı makara kanalları mevcuttur.

Kayar raf sistemleri; kutulu ürünler için ürünün saklanması ve siparişe hazırlanmasında kolaylık sağlayan bir raf sistemidir. Bu sistem temel olarak ayak ve traverslerden meydana gelir. Eğimli olarak montajı yapılan kayar raf çerçeveleri ve makaralar sayesinde raflar kolayca hareket ettirilebilir. Raflar ürünlerin boşaltma yönünde kayması sonucu boşaltılabilmesine olanak tanır.

Sistemde çok sayıda kanalı yan yana ya da üst üste yerleştirebilirsiniz. Kayar raf sistemlerinde yükleme ve boşaltma koridorları farklıdır. Bu sayede bir taraftan yükleme işlemi yaparken diğer yandan da eş zamanlı olarak boşaltma işlemini de yapabilirsiniz. Sistemde depolama alanına ilk iren ürün ilk olarak depodan çıkmaktadır. Ürünler raf üzerinde kendi ağırlığı sayesinde kaymaktadır.

Kayar Raf Sistemleri Kullanım Avantajları

Kayar raf sistemleri birçok kullanım avantajlı sağlamaktadır. Özellikle internetten satış yapan işletmelerin depolama alanlarında işlevsel bir kullanım vaat eder. Kayar raf sistemleri kullanım avantajları şu şekildedir;

• Kayar raf sisteminde depoya ilk giren ürün ilk çıkar mantığı vardır. Bu en eski ürünlerin ilk önce satılmasını sağlar.
• Yoğun olarak satış yapılan alanlarda ürünlerin kolaylıkla alınabilmesini sağlar.
• Bu sistemlerde bir taraftan yükleme yaparken eş zamanlı olarak boşaltma yapabilirsiniz.
• Boşaltma işleminde ya da ürünleri hareket ettirirken özel bir insan gücüne ihtiyaç duyulmaz.
• Sipariş hazırlama operasyonlarında son derece pratik çözümler sunar.
• Atıl stoklama alanının kalmamasını sağlar. Yani tüm stoklama alanları işlevsel şekilde kullanılabilir.
• Tahliye işlemi son derece hızlıdır. Ürünler çok kısa bir süre içinde tahliyeye hazır hale gelir.
• Saklanma ömrü kısa olan ürünlerin ve çabuk bozulacak ürünlerin takibi kolayca yapılabilir.

Kayar Raf Sistemleri Kullanım Alanları

Kayar raf sistemleri her sektörden hızlı satış yapılan depolama alanlarında kullanılır. Özellikle e ticaret faaliyetleri yürüten işletmelere ait depolama alanlarında bu sistemler siparişlerin hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlar. Operasyon merkezlerinde sürecin kusursuz işlemesinde uygundur.

Bu sistemler mal kabul ya da sevk alanlarında kullanılmaktadır. Makaralar hem depolama hem de nakliye görevini yerine getirmektedir. Küçük ya da büyük birçok ürünü depolayabileceğiniz ve nakliyeye hazır hale getirebileceğiniz bir raf sistemidir.